Zpracováváme tabulové plasty, z nichž můžeme uvést:
- PET desky,
- PVC desky a folie,
- tvrzené polystyreny HPS,
- desky ABS,
- polypropylenové folie,
- polykarbonátové desky plné i komůrkové a další.
Zpracováváme tabulové plasty, z nichž můžeme uvést:
Jedná se o kopolymer styrénu s butadiénem. S rostoucím obsahem kaučukovité složky se snižuje pevnost, tvrdost a tuhost a zvyšuje se tažnost a rázová houževnatost, mírně se zhoršují dielektrické vlastnosti a chemická odolnost. Odolává kyselinám, louhům, tukům, olejům, alkoholu a roztokům solí, neodolává chlorovaným a aromatickým uhlovodíkům, ketonům a esterům. Není průhledný, ale jen průsvitný, barví se krycími barvami. Nasákavost je poněkud vyšší než u PS.
Krabice na potraviny, kempinkové nádobí, díly nábytku, např. zásuvky stolů, misky do chladniček, ramínka na šaty, kryty disků kol automobilů, kazety na magnetické pásky, vnitřní součásti telefonních přístrojů, skříně rádiových a televizních přístrojů, pouzdra fotoaparátů, cívky na filmy, vypínače, manipulační bedny a krabice, květináče a misky pod květináče.
Hoří za vývinu sazí, při ohnutí v místě ohybu zbělá a obvykle nepraskne. Pokud ano, pak houževnatým lomem.
Ve srovnání s PS má vyšší tuhost a houževnatost, je tvrdý, transparentní, dobře snáší změny teploty, dá se snadno barvit, výstřiky mají lesklý povrch. Odolává kyselinám, louhům, tukům, olejům, alkoholu a benzinu. Má lepší tvarovou stálost za tepla než PS, výrazně lepší odolnost proti korozi za napětí a povětrnosti. Dielektrické vlastnosti jsou horší, nasákavost vyšší. Zdravotně je nezávadný.
Tělesa a průhledné kryty kuchyňských přístrojů, nádoby mixérů, koupelnové soupravy, pohárky na nápoje, nádobí a příbory pro turistiku, kořenky, držadla kartáčů a kartáčků na zuby, průhledné kryty gramofonů, kryty zadních světel automobilů, průhledné stupnice radiopřijímačů, kreslicí šablony, držadla kuličkových per, rotory stolních ventilátorů.
Dá se poměrně snadno zapálit, hoří žlutým plamenem za vývinu sazí. Při namáhání ohybem praská křehkým lomem.
Vyrábí se mnoho typů lišících se tuhostí a teplotní odolností. Dosahuje se toho různým poměrem kopolymerujících složek. Je tuhý, pevný a přitom houževnatý, a to i při snížené teplotě. Speciální typy lze použít až do -40 °C. Dobře tlumí rázy a vibrace. Teplotní odolnost a tvarová stálost za tepla je lepší než u PS a SAN, stejně jako odolnost proti korozi za napětí. Snáší střídání teplot. Elektroizolační a dielektrické vlastnosti jsou horší, je mírně navlhavý. Jen málo se nabíjí statickou elektřinou. Odolnost proti povětrnosti je omezená, je zdravotně nezávadný, speciální typy lze galvanicky pokovovat. Je hořlavý. Odolává kyselinám, zásadám, olejům, tukům, některým uhlovodíkům, neodolává však chlorovaným a aromatickým uhlovodíkům, esterům a ketonům.
Kryty domácích elektrospotřebičů, tělesa a sluchátka telefonních přístrojů, tělesa kapesních kalkulaček, mikrofonů a budíků, podstavce svítidel, tělesa kráječů chleba a kuchyňských vah, hračky, např. modely aut, zbraní, ochranné sportovní přilby, rukojeti nářadí, kryty řetězů a blatníky jízdních kol, kryty sekaček na trávu, dětské sedačky, mřížky chladičů a topení automobilů, ozdobné mřížky, tělesa reflektorů, přenosné skříňky na nářadí, koupelnové armaturry určené pro galvanické chromování, kryty vysavačů a vysoušečů vlasů.
Jako u PS: - hoří za vývinu sazí, zápach je méně aromatický, některé typy jsou samozhášivé.
Je dobrá, ale horší než u PS. ITT se uvádí pro teplotu 200 °C a zatížení 212 N. Je dodáván v široké barevné stupnici, ale je neprůhledný. Při namáhání na ohyb buď nepraskne nebo praská houževnatým lomem.
Termoplastický polyethyléntereftalát (PET) je plast náležící po chemické stránce mezi polyestery. Polyestery se z hlediska chemického principu polymerace řadí mezi polykondenzáty, podobně jako polyamidy nebo fenolické pryskyřice.Většina polyesterů není typickými termoplasty a jsou spíše známy jako reaktivní pryskyřice (reaktoplasty, dříve označované jako termosety) nebo vláknařské materiály. Také samotný PET byl původně vyvinut pro výrobu vysoce kvalitních vláken. V posledních třech desetiletích se oblast praktické využitelnosti tohoto polymeru významně rozšířila. V současnosti je polyethyléntereftalát stále ještě využíván jako typicky vláknařský materiál, mnohem větší objemy jsou však určeny ke zpracování na fólie (obalové materiály, filmové podložky, magnetické záznamové materiály), duté obaly a stále více se rozšiřuje i jeho využití jako konstrukčního materiálu, zejména ve formě kompozitů.
PET je semikrystalický polymer, který je prakticky využíván převážně ve své amorfní formě.
Napište nám váš požadavek, společně se podíváme, zda-li vám umíme pomoci. Nebojte nezabere vám to více jak 60 vteřin. Následně se vám ozveme do 48 hodin.